مقالات

واردات روغن و گریس صنعتی

واردات روغن و گریس صنعتی
لطفا به این صفحه امتیاز بدهید

واردات روغن و گریس صنعتی در کشور ما جزو امور بسیار سخت و زمانبر همراه با پیچ و خم های کلافه کننده اداری می باشد.

در صورتی که روغن و گریس صنعتی بیش از 70 درصد مواد نفتی داشته باشند طبق شماره 2710 روغن موتور 27101910 – حقوق ورودی 32% و مالیات ارزش افزوده 9% ، گریس 27101920 – حقوق ورودی 10% و مالیات ارزش افزوده 9% طبقه بندی می شوند و در صورتی که کمتر از 70 درصد نفت یا روغن های نفتی داشته باشد، در شماره 34039990 قابل طبقه بندی می باشد که دارای 10% حقوق ورودی و 9% مالیات ارزش افزوده است.

همچنین واردات روان کننده های سلیکونی مشمول ردیف 34039910 می باشد که حقوق ورودی آن 4 درصد و 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده دارد.
شایان ذکر است برای واردات روغن و گریس صنعتی داشتن کارت بازرگانی و ثبت سفارش در سایت ثبتارش الزامی است.

مواردی که در فصل 27 دارای بیش از 70درصد مواد پایه نفتی هستند،اخذ مجوز از وزارت نفت نیاز دارند.
در ضمن روغن و گریس صنعتی مشمول استاندارد اجباری است. برای اطلاع از کیفیت استاندارد باید به سایت ” سازمان ملی استاندارد ” بخش واردات و صادرات مراجعه با کدهای فوق الذکر اطلاعات لازم را اخذ نمائید.

در حال حاضر بیش از ۱۷۰۰ تولیدکننده انواع روغن و گریس صنعتی در دنیا وجود دارد که حدود ۲۰۰ شرکت هم به طور جانبی در کنار تولیدات دیگر به فعالیت در این بخش هم می‌پردازند.

اما بیش از ۶۰ درصد روان‌کارهای مصرفی در دنیا توسط کمتر از دو درصد این شرکت‌ها تولید می‌شود. برخی از بزرگترین شرکت‌های تولید کننده روغن و گریس صنعتی متعلق به کشورهای آمریکا، بریتانیا، هلند، انگلستان، چین، فرانسه، ژاپن و روسیه هستند.

در ایران نیز از سال ۱۳۲۸ شرکت نفت ایران و انگلستان اولین واحد پالایشگاه تولید روغن را در آبادان تاسیس کرده و در سال‌های بعد با ایجاد واحدهای دیگر ظرفیت این بخش در تولید روغن و گریس صنعتی افزایش یافته است.

در زمینه صادرات روغن‌ و گریس صنعتی به ترتیب آمریکا، روسیه، هلند، سنگاپور، کره جنوبی، هندوستان، چین، بلژیک، مالزی و تایوان در ۱۰ رتبه اول جدول صادرات در دنیا قرار می‌گیرند.

در زمینه‌ واردات روغن‌ و گریس صنعتی هم کشورهای امارات متحده عربی، آلمان، ترکیه، ایتالیا، کره جنوبی و قطر بیشترین صادرات را به ایران داشته‌اند و پس از آنها کشورهای چین، ژاپن، اسپانیا، گرجستان، فرانسه، بلژیک، لهستان، سوئیس، هند، تایوان، هلند،عمان، اتریش، مجارستان، مالزی،انگلستان، کانادا، آمریکا، بلغارستان، عراق، رومانی، تایلند و کویت دیگر کشورهای صادرکننده روغن و گریس صنعتی به ایران بوده‌اند.

بازرگانی تامین صنعت آپادانا آمادگی خود را جهت ارسال انواع روغن و گریس صنعتی به سراسر کشور اعلام می دارد.