مقالات

تاریخچه چسب

تاریخچه چسب
لطفا به این صفحه امتیاز بدهید

تاریخچه چسب

بر اساس تحقیقات و کاوش های انجام شده در تاریخچه چسب،اولين مورد استفاده از موادی تحت عنوان چسب به 3500 سال قبل از ميلاد حضرت مسيح برمی گردد.

برای اولین بار باستان شناسانی كه در حال مطالعه و بررسی گورستان های قبايل مختلف قبل از میلاد مسیح بودند،به تاریخچه چسب پی بردند.آن ها به ظروفی خاص در قبرهای موجود دست يافتند كه قسمت های ترک خورده آنها توسط موادی رزين مانند که از صمغ درختان به دست آمده بود به هم متصل شده بودند.

همچنین برای اشاره به تاریخچه چسب می توان به این مورد هم اشاره کرد که باستان شناسان و مورخان مجسمه های خاصی را در معابر بابل قدیم كشف نمودند كه چشم هایش بر روی مجسمه چسبانده شده بود.

اين چسب که شبیه قير می باشد تقريبا 6500 سال است كه در سراسر دنیا مورد استفاده قرار مي گيرد.

همچنین در دوره های بين 1000 تا 1500 سال قبل از ميلاد مسيح با توجه به تاریخچه چسب، مدارک مستدل تر و دقیق تری يافت شد كه نشان می داد چسب به موادی جهت مونتاژ مبدل گشته بود.

با توجه به موارد به دست آمده از تاریخچه چسب ، چسب ها حدود 200 هزار سال است که مورد استفاده های مختلف قرار می گیرند و با استفاده از مواد معمولی موجود در طبیعت،چسب را به دست می آوردند.

طبق مطالعات انجام گرفته بر روی تاریخچه چسب، شکارچیان بومی برای ایجاد اتصال و چسباندن سنگ به نوک پیکان ها برای مبارزات تن به تن از چسب طبیعی استفاده می کردند.

همچنین علاوه بر ساخت لوازم چوبی و سلاح،برای ترکیب کردن اشیایی که برای نگهداری و محافظت پاپیروس استفاده می شدند، چسب در مقبره های فراعنه مصری هم کشف شده است که قدمت آن به 3000 سال قبل باز می گردد.

تابوتی كه از مقبره ی اخلاتون به دست آمده است از به كارگيری چسب در ساخت مقبره و تاریخچه چسب حکایت می کند.

موزه های کشورهای مختلف مملوء از اشيایی است كه به وسیله نوعی چسب به وجود آمده اند.
 
بسیاری از توليد كنندگان مبلمان و اثاثيه به علت استفاده از چسب در کار و حرفه خود پیشرفت کرده اند.
 
نخستین كارخانه که به صورت تجاری به توليد چسب پرداخت در هلند تاسيس شده است.

بعد از رخ دادن انقلاب صنعتی پيشرفت های بسیار زیادی در تاریخچه چسب حاصل شد كه در نتيجه آن مواد جدیدی حاصل گردید که بعدها در فرمولاسیون چسب ها به کار گرفته شد.
 
تاریخچه چسب اولين پلیمر پلاستيكی سنتزشده ،سلولز نيترات می باشد كه يك ماده ی ترموپلاستيك به دست آمده از سلولز چوب می باشد.

در تاریخچه اولين كاربرد این مواد در توليد توپ بيليارد بود كه قبل از آن از عاج فيل برای ساخت آن استفاد می شده است.

دوره ی پلاستيك با توليد باکليت فنوليك در سال 1910  آغاز شد. در دهه های گذشته قرن بيستم شاهد توليد  پلاستيك های بسياری بودیم كه به طور سنتزی در اثر نياز طی جنگ جهانی دوم ساخته شدند.با اینکه چسب ها تقریبا 6000 سال است كه شناخته شده اند ، ولی بيش تر فناوری های کشف شده چسب های کنونی مربوط به 100 سال اخير می باشد.