تامین صنعت آپادانا بازرگانی روغن موتور ،چسب و اسپری رفتن به محتوای اصلی
تاریخچه چسب

تاریخچه چسب

امتیاز

تاریخچه چسب

بر اساس تحقیقات و کاوش های انجام شده در تاریخچه چسب،اولین مورد استفاده از موادی تحت عنوان چسب به ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد حضرت مسیح برمی گردد.

برای اولین بار باستان شناسانی که در حال مطالعه و بررسی گورستان های قبایل مختلف قبل از میلاد مسیح بودند،به تاریخچه چسب پی بردند.آن ها به ظروفی خاص در قبرهای موجود دست یافتند که قسمت های ترک خورده آنها توسط موادی رزین مانند که از صمغ درختان به دست آمده بود به هم متصل شده بودند.

همچنین برای اشاره به تاریخچه چسب می توان به این مورد هم اشاره کرد که باستان شناسان و مورخان مجسمه های خاصی را در معابر بابل قدیم کشف نمودند که چشم هایش بر روی مجسمه چسبانده شده بود.

این چسب که شبیه قیر می باشد تقریبا ۶۵۰۰ سال است که در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین در دوره های بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح با توجه به تاریخچه چسب، مدارک مستدل تر و دقیق تری یافت شد که نشان می داد چسب به موادی جهت مونتاژ مبدل گشته بود.

با توجه به موارد به دست آمده از تاریخچه چسب ، چسب ها حدود ۲۰۰ هزار سال است که مورد استفاده های مختلف قرار می گیرند و با استفاده از مواد معمولی موجود در طبیعت،چسب را به دست می آوردند.

طبق مطالعات انجام گرفته بر روی تاریخچه چسب، شکارچیان بومی برای ایجاد اتصال و چسباندن سنگ به نوک پیکان ها برای مبارزات تن به تن از چسب طبیعی استفاده می کردند.

مطلب پیشنهادی  چسب حرارتی

همچنین علاوه بر ساخت لوازم چوبی و سلاح،برای ترکیب کردن اشیایی که برای نگهداری و محافظت پاپیروس استفاده می شدند، چسب در مقبره های فراعنه مصری هم کشف شده است که قدمت آن به ۳۰۰۰ سال قبل باز می گردد.

تابوتی که از مقبره ی اخلاتون به دست آمده است از به کارگیری چسب در ساخت مقبره و تاریخچه چسب حکایت می کند.

موزه های کشورهای مختلف مملوء از اشیایی است که به وسیله نوعی چسب به وجود آمده اند.
 
بسیاری از تولید کنندگان مبلمان و اثاثیه به علت استفاده از چسب در کار و حرفه خود پیشرفت کرده اند.
 
نخستین کارخانه که به صورت تجاری به تولید چسب پرداخت در هلند تاسیس شده است.

بعد از رخ دادن انقلاب صنعتی پیشرفت های بسیار زیادی در تاریخچه چسب حاصل شد که در نتیجه آن مواد جدیدی حاصل گردید که بعدها در فرمولاسیون چسب ها به کار گرفته شد.
 
تاریخچه چسب اولین پلیمر پلاستیکی سنتزشده ،سلولز نیترات می باشد که یک ماده ی ترموپلاستیک به دست آمده از سلولز چوب می باشد.

در تاریخچه اولین کاربرد این مواد در تولید توپ بیلیارد بود که قبل از آن از عاج فیل برای ساخت آن استفاد می شده است.

دوره ی پلاستیک با تولید باکلیت فنولیک در سال ۱۹۱۰  آغاز شد. در دهه های گذشته قرن بیستم شاهد تولید  پلاستیک های بسیاری بودیم که به طور سنتزی در اثر نیاز طی جنگ جهانی دوم ساخته شدند.با اینکه چسب ها تقریبا ۶۰۰۰ سال است که شناخته شده اند ، ولی بیش تر فناوری های کشف شده چسب های کنونی مربوط به ۱۰۰ سال اخیر می باشد.
 

مطلب پیشنهادی  مواد تشکیل دهنده چسب سنگ


https://www.taminsanatapadana.com/?p=7692

بازگشت به بالا