مقالات

بهترین روغن موتور 10W40

بهترین روغن موتور 10W40
لطفا به این صفحه امتیاز بدهید

بهترین روغن موتور 10W40

روغن 10W40

بهترین روغن موتور 10W40 با توجه به نوع خودرو انتخاب می شود.

به عنوان مثال یک خودرو شهری مانند پراید که در تهران تردد می کند به یک روغن موتور خاص نیاز دارد و همین خودرو در شهرهای گرم و جنوبی کشور به روغن موتور دیگری نیاز دارد.

کسب توانایی خواندن اطلاعات روی یک بسته روغن موتور کار بسیار ساده ای است و باید بدانید که اعداد روی هر روغن موتور چطور خوانده می شود و با توجه به اطلاعات درج شده در دفترچه راهنما، کدام روغن موتور بهترین روغن موتور برای خودروی شما است.

با توجه به شرایط آب و هوایی کشور ما،روغن موتور 10W40 جزو پرمصرف ترین و کاربردی ترین روغن موتور های مصرفی می باشد.

بهترین روغن موتور یا روغن موتور خوب یا روغن موتور خوب خارجی و روغن موتور خوب ایرانی و عباراتی این چنینی ازجمله کلماتی هستند که همه‌روزه در موتورهای جستجوگرسرچ می‌شوند. گستردگی روغن موتورها باعث سخت شدن انتخاب و سردرگمی نسبی مالکان خودروها در انتخاب بهترین روغن 10-40 شده است.

استفاده از روغن موتور نامناسب، می‌تواند باعث ایجاد صدمات بسیار شدید و جبران ناپذیر به موتور اتومبیل‌ شما شود.این موضوع انتخاب شما را بسیار دشوارتر می‌کند.

پس کدام روغن موتور مناسب خودروی شماست؟

برای انتخاب روغن موتور مناسب باید فاکتورهای مختلفی را در نظر گرفت.

یکی از مهم ترین فاکتورها که در انتخاب روغن موتور مناسب نقش بنیادی دارد نوع روغن موتور ازنظر ویسکوزیته یا گرانروی می باشد.

در واقع انتخاب غلظت روغن موتور با توجه به نوع کارکرد موتور و شرایط آب و هوایی شهر مورد نظر میباشد.

انجمن مهندسی خودرو یا SAE برای تعیین گرانروی روغن موتور استانداردی خاص طراحی کرده‌ است که نحوه انتخاب بهترین روغن موتور را ساده‌تر می‌ نماید.

SAE مخفف Society of Automotive Engineers است. در واقع مهم ترین شاخصه برای انتخاب بهترین روغن موتور می باشد و بر روی پک روغن به صورت xxWyy نوشته میشود.

شاخص SAE به سادگی گران روی بهترین روغن موتورها را در دو دمای مختلف بیان می کند.

در روغن های چهار فصل (یعنی اکثر روغن های بازار) عدد قبل از W نشان دهنده ی گرانروی روغن در سرما و عدد بعد از آن بیانگر گرانروی روغن در دمای کارکرد موتور در گرما است.

W مخفف Winter به معنای زمستان است. یعنی روغن ۴ فصل است و در سرما ویسکوزیته کم و در گرما ویسکوزیته آن بیشتر می گردد.

روغن موتور مناسب علاوه بر انجام روانکاری، وظیفه تمیز نمودن اجزای داخل موتور و حل کردن هر گونه ناخالصی را بر عهده دارد. به همین دلیل بهترین روغن موتور هم بعد از چند روز در موتور سیاه می گردد. روغن های سنتتیک بسیار بیشتر از روغن های معدنی طول عمر دارند.

(SAE: 10W-40 , 05W-40 , 05W-30 , 10W-30 , 20W-50 , 0W-20 , …)

مهم ترین ویژگی های روغن موتور خوب عبارتند از حفظ گرانروی روغن موتور در تمام طول مصرف،افزایش طول عمر و قدرت موتور،خاصیت خنثی‌کنندگی اسیدهای حاصل از اکسیداسیون و احتراق،پایداری حرارتی و مقاومت عالی در برابر اکسیداسیون و غیره.